Székely Történelem Portál

A székely szék. Közigazgatás és hatalomgyakorlás a XVIII. századi Csík-, Gyergyó- és Kászonszéken

Beszélgetés Szász Hunor történésszel

   Székelyföldön élénken él a széki világ emlékezete, gyakran felemlegetjük, hogy Csíkszék, Gyergyószék, Udvarhelyszék, Háromszék, Marosszék és Aranyosszék. De mit is takartak e fogalmak 1876 előtt, amikor még a székelység öt székely székben, mint közigazgatási egységben élte az életét?

   A XVIII. században, a késő rendiség korában, az Erdélyi Nagyfejedelemség és Magyarország egyaránt főként vármegyékből állt, a Habsburg Birodalom részeként. Tehát a székely társadalom közigazgatása eltért a vármegyék nemesi világától. A kor rendi székely embere a társszék, viceszék, derékszék, főkirálybíró, notárius, perceptor, comissárius, assessor vagy épp a folytonos tábla kifejezéseket mindennap használhatta, a széki tisztségviselők és intézmények határozták meg életét. Mindezek a ma élők számára alig érthető, ismeretlen latin kifejezésekké degradálódtak.

   Hogy hogyan is működött a csíkszéki közigazgatás és a hatalomgyakorlás a XVIII. században, Szász Hunor történész meséli el. Kérdez: Nagy József történész, kurátor, Székely Határőr Emlékközpont. Operatőr: Berszán-Árus György, Berszán-Árus Bence (Rubin Stúdió – Gyergyószentmiklós). A beszélgetésre a székelyudvarhelyi Haáz Rezső Múzeumban került sor 2023 novemberében.

   Szász Hunor történész-muzeológus 1987-ben született Székelyudvarhelyen. A Babeș-Bolyai Tudományegyetem, Történelem-régészet szakát 2009-ben végezte el. Doktori disszertációját ugyanitt védte meg 2022-ben, Csík-, Gyergyó- és Kászonszék működése és a széki nemesi elit hatalomgyakorlása a XVIII. században címmel. Kutatási területe Székelyföld és az erdélyi politika-, társadalom- és közigazgatástörténete a XVIII-XIX. században, különös tekintettel a rendi korszakra. Helytörténeti témája Székelyudvarhely és az udvarhelyszéki családok története, amelyet a székelyudvarhelyi „Haáz Rezső Múzeum” muzeológusaként folytat.

Ez az oldal cookie-kat használ. Az oldal böngészésével Ön elfogadja a cookie-k használatát. Olvass tovább