Székely Történelem Portál

A hanaui csata 210 évfordulójára

1813. október 30-31

   Hanau egy Hessen tartományi város, a Majna-menti Frankfurttól alig 20 kilométernyire, keletre fekszik. A mesemondó Grimm-testvérek szülővárosának legjelentősebb magyar kötődése, hogy a Szenczi Molnár Albert által javított vizsolyi bibliát itt nyomtatták ki 1608-ban. A város nevét 1813 végén sűrűn emlegethették azokban a csíki határőr családokban is, amelyeknek valamely tagja e városka mellett halt vagy sebesült meg. Ebben az évben ugyanis, október 30-án és 31-én a Hanau mellett vívott csatában több mint 400 csíki székely ember került a veszteséglistára, amely a határőrezred fennállásának addigi legnagyobb vesztesége volt. Az elesetteknek, megrokkantaknak az sem nyújthatott vigaszt, hogy helytállásukat, csodálatos harcukat elismerték parancsnokaik és a század történetírói is.

  Napóleon francia császár és hadserege 1813. október 16-a és 19-e között a lipcsei csatában nagy vereséget szenvedett, a szövetkezett európai hadaktól. A francia vereség hatására Bajoroszág átállt a szövetségesek oldalára és haderejével, melyhez az Osztrák Császárság részéről egy hadtest csatlakozott, megindult, hogy Hanaunál elvágja a visszavonuló vert sereg útját. E császári hadtesthez tartozott a 14. (1. székely) határőrezred két zászlóalja és a 11. (székely) huszárezred. A sereget Carl Philipp von Wrede lovassági tábornok vezette.

Horace Vernet festménye a Hanau-i csatáról. (Forrás: Wikipedia)

  A csatában a két székely zászlóaljnak egy erdőt és környékét kellett fedezni a franciákkal szemben. Hogy ez miként sikerült, erről egy szemtanú nyilatkozatát idézzük. Anton Volkmann bajor vezérőrnagy november 5-i jelentésében a következőket írta: „Alig foglaltuk el az állásunkat, amikor az ellenség az erdőnek támadott, amelyben csak egyes tirailleursok (csatárok) álltak. 9 óra körül azonban tömegben nyomult Neuhof ellen és a híddal együtt el akarta foglalni, amikor az 1. székely zászlóalj, amely ezt rendkívül halálos és folyamatos zászlóaljtűzzel fedezte, a nagy erővel előrenyomuló ellenséget megfordulásra kényszerítette, ezután átment támadásba és rohamléptekkel, szuronyt szegezve nyomult előre. A zászlóalj az ellenséget az erdőből kiűzte. Az ismételt ellenséges támadásnál ezen ezred 2. zászlóalja azonnal jött az 1-nek segítségére, mely hasonló bátorsággal küzdött. A két zászlóalj az egész ellenséges gyalogságot ezen a szárnyon 4 teljes órán át a leghevesebb puskatűzzel árasztotta el és szilárdan kiállt minden ellenséges rohamot. Csak parancsra húzódott vissza, mivel már ellőtték a készletüket. Egy bajor dandár leváltotta őket és rendben visszavonultak a 2. vonal jobb szárnyára.”

  Wrede, aki hosszú ideig elragadtatva nézte a törzsével együtt, a Földváry János őrnagy vezette székelyek állhatatosságát és bátorságát, kétszer is felkiáltott, hogy „Bravo, Herr Major!”  Este, amikor Földváry a zászlóalját Hanaun vezette keresztül és Wredenél jelentkezett, a bajor tábornok a következőket mondta: „Ön egy derék őrnagy és az Ön székelyei derék katonák, ezt soha nem  felejtem el …” Földváry őrnagy később – Wrede javaslatára – bátor magatartásáért megkapta a bajor királytól Katonai Miksa József Keresztet.

  Emlékezzünk a hősökre!

 Csikány Tamás

A Hanau-i csata térképe

 

 

 

 

Ez az oldal cookie-kat használ. Az oldal böngészésével Ön elfogadja a cookie-k használatát. Olvass tovább